Tento web používa súbory cookies potrebné pre jeho fungovanie a pre analytické účely a v prípade Vášho súhlasu tiež pre personalizáciu reklám. Prečítajte si Zásady súborov cookies.  

Súhlasím

Delenie písacích potrieb

 

Plniace pero


Súčasná plniace perá majú hrot vyrobený z nerezovej ocele, ródia alebo zlata. Zlaté hroty sú ale mäkké, takže sa spevňujú inými kovmi. Hrot má obvykle vo svojom strede štrbinu, ktorou preteká atrament a dierku, ktorá slúži ako prieduch pre výmenu vzduchu a atramentu v zásobníku. Hrot sa postupne zužuje do úrovne, kde sa atrament prenáša na papier. Hroty majú rôzny dizajn a zdobenie. Každý výrobca sa totiž snaží byť originálny.

Hroty sa delia podľa hrúbky:

 

F - slabý - miernym tlakom vytvára veľmi jemnú stopu, je obľúbený hlavne u žien

M - stredná - najpoužívanejší, vhodný pre väčšinu užívateľov

B - široký - hrot má širokú písacie stopu

Už menej časté sú hroty EF - extra slabý a EB - extra široký.

 

Guľôčkové pero

Dnešné guľôčkové perá majú náplň, ktorá obsahuje hustý atrament s konzistenciou pasty. Existujú tiež "gélové" náplne, ktoré sa svojimi vlastnosťami podobajú keramickému pere a zvyšujú tak komfort pri písaní guličkovým perom. Gulička vo značkových náplniach je obvykle vyrobená z karbidu volfrámu. Guľôčkové pero píše plynule, nevyteká a vydrží dlho písať. Preto je najčastejším písacím nástrojom súčasnosti.

 

Keramické pero

Keramické pero, inak roller, vypĺňa medzeru medzi plniacim a guľôčkovým perom. Kombinuje vlastnosti oboch: ľahkosť písania po plniacim a jednoduché ovládanie po guličkovom pere. Roller má tiež v náplni guličku, ale namiesto kovovej má keramickú, ktorá má väčšiu tvrdosť. Náplne sú plnené atramentom, ktorý má nižšiu hustotu ako pastovitá náplň u guľôčkového pera a preto roller umožňuje užívateľovi písať aj pri najľahším dotyku hrotu s papierom. Vhodný aj pre deti, ktoré sa ešte len učia písať.